| Sebastian Kuliga
Powrót do artykułów

15. urodziny Oddziału Górali Orawskich Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej

15 urodziny Oddziału Górali Orawskich Związku Podhalan

w Lipnicy Wielkiej

„Co mnie tak dzierzy przy Tobie, Orawo?”

                                                                                     (E. Kowalczyk)

 

                22 kwietnia 2017 r. członkowie Oddziału Górali Orawskich Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej obchodzili 15. rocznicę istnienia. Obchody rozpoczęto Mszą Świętą odprawioną przez ks. proboszcza Jerzego Bargiela w kościele parafialnym p.w. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej. Członkowie związku ubrani w regionalne stroje przeszli do świątyni  ze sztandarem spod Domu Ludowego. Po nabożeństwie księża gratulowali członkom Związku Podhalan pasji i wytrwałości w realizowaniu statutowych zadań, do których należy przede wszystkim: pielęgnowanie i rozwijanie kultury i sztuki orawskiej, organizowanie imprez kulturalnych, pogłębianie wiedzy o ludziach i kulturze regionu, przekazywanie następnym pokoleniom  „Mikowego dziedzictwa”. Następnie Orawianie udali się do Domu Ludowego na posiady, którym towarzyszyła serdeczna atmosfera. Nadszedł czas na skosztowanie urodzinowego tortu. Pani Prezes Elżbieta Mikłusiak zaprezentowała bogatą kronikę związku, przypomniała najważniejsze wydarzenia. Wspomniała również tych członków Związku Podhalan, których już nie ma wśród nas, ś.p. : dr Emil Kowalczyk, Anna Janowiak, Augustyn Fitak.

               Oddział Górali Orawskich Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej powstał z inicjatywy dr. Emila Kowalczyka, wielkiego syna i miłośnika Orawy. Jako główny cel związku wskazał on kultywowanie tradycji orawskich i odrodzenie „odzienia orawskiego”. Nowo wybranym prezesem związku został Robert Kowalczyk, a w kolejnych latach funkcję tę pełnił Adam Mikłusiak, zaś obecnie – Elżbieta Mikłusiak. Członkowie Oddziału Górali Orawskich Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej spotykają się na tradycyjnych posiadach. Z zaangażowaniem uczestniczą w życiu społecznym i religijnym  Lipnicy Wielkiej, a także Orawy i całego Podhala. Szanując przeszłość, działamy w teraźniejszości. To co „dzierzy” nas przy Orawie, to niewątpliwie umiłowanie twardej, orawskiej ziemi i ludzi, którzy tworzą mogącą na sobie polegać wspólnotę.

  1. rocznica powstania Oddziału Górali Orawskich Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej  cieszy i skłania do refleksji. Wierzymy, że choć w części udaje nam się wcielać w życie regionalne wartości. Obecnie związek liczy ok. 70 członków, mile widziane będą kolejne osoby, którym drogie są góralskie tradycje naszej małej ojczyzny – Orawy. 

 

                                                                                                                 Anna Cymerman

GALERIA ZDJĘĆ

Powrót do artykułów